wspinamy się wysoko

Lonża – co warto o niej wiedzieć?

Wspinaczka górska to z pewnością piękny i intrygujący sport. Jednak z racji tego, że jest to aktywność ekstremalna, potrafi być bardzo niebezpieczna. Aby się jej podjąć, należy uprzednio wykonać szereg czynności przygotowujących. Trzeba poznać zasady bezpieczeństwa, wypracować odpowiednie warunki fizyczne takie jak kondycja czy siła oraz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia asekuracyjnego jest nasza tytułowa bohaterka.

Czym jest i jak działa?

Lonża wspinaczkowa to sprzęt, którego używa się do autoasekuracji na szlakach wspinaczkowych typu via ferrata, czyli wyposażonych w linę stalową. Lonża zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się na tego rodzaju szlakach. Składa się ona z czterech głównych elementów: karabinków, ramion, absorbera energii oraz pętli do mocowania. Najistotniejszą częścią w praktyce jest absorber (element przechwytujący energię generowaną w czasie hamowania lotu), którego wyróżnia się dwa rodzaje: płytkowy i taśmowy. Ten pierwszy składa się z metalowych płytek i przeplecionej przez nie liny. W momencie mocnego pociągnięcia płytki zaciskają się na linie, a wywołane tarcie wyhamowuje upadek. Drugi natomiast to zszyta, ułożona w harmonijkę taśma. Jej działanie polega na stopniowym rozrywaniu się szwów, co amortyzuje upadek.

Jaką lonżę wybrać?

Przy wyborze lonży z polar sportu przede wszystkim należy kierować się wygodą. Warto przed zakupem przymierzyć sprzęt i przetestować jak współgra on z użytkownikiem, czy karabinki łatwo się odpinają oraz jaki mają prześwit, czyli odległość pomiędzy otwartym ramieniem a zamkiem. Te wszystkie czynniki będą miały wpływ na bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Warto też upewnić się, czy wybrany sprzęt posiada certyfikaty i spełnia wszystkie normy europejskie dotyczące bezpieczeństwa asortymentu wspinaczkowego.