Alkohol tematyką muzeum

Na świecie, a także w naszym kraju, funkcjonuje bardzo wiele muzeów poświęconych niestandardowej, jak wydawać by się mogło, tematyce. Dość powiedzieć, że w Polsce odnajdziemy chociażby muzeum: materiałów wybuchowych, wydobycia soli, czy też mydła i brudu. Najnowszym punktem na mapie nietypowych placówek jest z kolei Muzeum Wódki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Polskiej_W%C3%B3dki w Warszawie. Placówka otwarta w 2017 r. zdobywa coraz większą popularność i staje się jednym z nieodłącznych punktów wizyty w stolicy.

Placówka, która stoi procentami

Mogłoby się wydawać, że poświęcenie muzeum tematyce wódki i alkoholi jest jakimś absurdem. To jednakże tylko pozór, bowiem tradycje gorzelnicze sięgają w naszym kraju wielu wieków wstecz, a spojrzenie na dzieję poszczególnych producentów w istotny sposób uzupełnia wiedzę na temat rodzimej historii. Ekspozycje poświęcone historycznej działalności przemysłu spirytusowego zajmuje bowiem bardzo istotne miejsce w działalności muzeum. Przy tym są przedstawione w niezwykle ciekawy sposób.

Eksponaty, obok których ciężko przejść obojętnie

Wśród eksponatów obecnych w muzeum Wódki w Warszawie na szczególną uwagę zasługuje… wódka, a w zasadzie pełne butelki wódki, pochodzącej nawet z XIX wieku, które nigdy nie zostały otwarte, a na wystawie wyglądają tak, jakby dopiero co opuściły mury zakładów produkcyjnych. Można także podziwiać niezwykle kunsztowną kolekcję szkła przeznaczonego do spożywania alkoholi, w tym np. kieliszek należący do Napoleona Bonapartego. Przechodząc przez poszczególne wystawy w muzeum nie sposób opanować swojego zaciekawienia i chęci zapoznania się ze szczegółowymi opisami, co w najlepszy sposób dowodzi atrakcyjności tej placówki.