Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać na długich wędrówkach, wygodne buty są wyjątkowo ważną kwestią. Czym kierować się podczas wyboru butów trekkingowych?

Jakość to podstawa!

Buty trekkingowe to jeden z tych elementów wyposażenia każdego piechura, na których nie można oszczędzać. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo to podstawa, warto zatem skupić się nie na cenie, lecz na profilowanej podeszwie, która będzie gwarantowała dobrą przyczepność, oraz na tworzywie, które pozwoli stopie oddychać i zapewni jej komfortowe warunki w trakcie marszu. Co jeszcze jest ważne? Ochrona przed przemoczeniem!

Jakie materiały są najlepsze w przypadku takiego obuwia?

Zazwyczaj w sklepach ze sprzętem turystycznym można znaleźć obuwie turystyczne, wykonane z nubuku połączonego z materiałami sztucznymi. Ważnym materiałem w przypadku butów trekkingowych jest też Gore-tex – nieprzemakalna membrana, dzięki której nawet długa wędrówka w deszczu nie będzie uciążliwym problemem.

Buty trekkingowe a bezpieczeństwo

W butach trekkingowych można wędrować po lasach i górach, po błocie i po skałach. By zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto w porę skupić się na podeszwie i wybrać taki model butów, w których ochrona przed poślizgiem będzie możliwie jak największa. W trakcie marszu w trudnym terenie ważna jest też stabilność. Dobre buty trekkingowe takie jak na zdjęciu powinny mocno trzymać nogę w kostce, dzięki czemu drobne potknięcie nie zakończy się poważnym urazem.

Idealne dopasowanie to ważna sprawa!

By długie marsze nie skończyły się otarciami i różnego rodzaju urazami, warto w porę zadbać o to, by kupowane buty były możliwie jak najlepiej dopasowane do stopy. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas mierzenia? Na to, czy kostka jest stabilna i czy buty nie są zbyt ciasne. Błędem jest też kupowanie butów zbyt luźnych, co wiąże się z większym ryzykiem kontuzji w trakcie marszu oraz z możliwością pojawienia się na stopie bolesnych otarć. A ponieważ ten drobny problem może w znacznym stopniu utrudnić dalszą wędrówkę, warto się przed nim w porę zabezpieczyć.