Płachta biwakowa zamiast namiotu?

Niezależnie od tego, czy przemieszczamy się za pomocą roweru, jeździmy autostopem czy też odkrywamy dzikie zakamarki górskich szlaków chcemy, aby nasz plecak był jak najlżejszy. Chociaż początkowe 7 kg może wydawać się niewielkim ciężarem z czasem zaczynamy odczuwać jego negatywne konsekwencje.

Zmniejszamy wagę plecaka

Bez wątpienia jednym z największych ciężarów w czasie każdego dłuższego wypadu jest namiot. Chociaż współczesne namioty potrafią ważyć bardzo niewiele, to wciąż stanowią problematyczny element ekwipunku. W ostatnich latach zaczęły one tracić na popularności na rzecz nowoczesnych płacht biwakowych.

Współczesne płachty

Współcześnie płachta biwakowa (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/p.html) to niemalże synonim wygody. Nie posiadają one stelaża są więc wyjątkowo lekkie, skutecznie chronią przed wiatrem, wilgocią i wychłodzeniem a w dodatku ich rozłożenie zajmuje mniej niż kilkadziesiąt sekund. Wszystko to jest możliwe dzięki podobnej w kształcie do śpiwora płachcie biwakowej typu bivibag. W płachcie z powodzeniem zmieści się jedna osoba w śpiworze wraz z plecakiem. Czy oznacza to, że era namiotów już się skończyła?

Przyszłość namiotów

Z pewnością do rezygnacji z namiotów nigdy nie dojdzie. Chociaż płachty biwakowe to świetna alternatywa to nie mogą zapewnić tak wysokiego poziomu ochrony i komfortu jak namiot. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których ciężkie warunki pogodowe utrzymują się przez długi czas.