zamki krzyżackie w polsce

Szlak zamków krzyżackich pociągiem

Zamki krzyżackie w Polsce to majestatyczne budowle, które miały charakter obronny za czasów Zakonu Krzyżackiego. W naszym kraju znajduje się kilkadziesiąt budowli tego typu głównie w rejonach Pomorza, Warmii oraz Mazur. Do większości tych historycznych miejsc można dotrzeć bez problemu pociągiem. Zobacz propozycje zamków krzyżackich wartych zobaczenia i dowiedz się więcej o wyciecze szlakiem zamków krzyżackich.

Szlak zamków krzyżackich – co warto wiedzieć

Krzyżacy, czyli Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie został sprowadzony w 1243 roku przez nieroztropnego Konrada Mazowieckiego. Szacuje się, że w okresie od końca XII wieku do początków XV wieku Krzyżacy zbudowali nawet kilkaset zamków, z czego kilkadziesiąt z nich stoi do dziś. Obecnie Szlak Zamków Krzyżackich ma długość 550 kilometrów, a na jego trasie znajduje się dużo ruin, warowni, ale także świetnie zachowanych budynków. Oczywiście zwiedzenie wszystkich budowli jest niemożliwe w klika dni, ale żeby zapoznać się niesamowitą historią Zakonu Krzyżackiego i odwiedzić kilka tych ciekawych budowli, korzystając z transportu kolejowego, wystarczy jeden weekend! Sprawdź szlak zamków krzyżackich na blogu Polregio.pl.

Zamki krzyżackie na weekend

Na zwiedzanie tych niesamowitych gotyckich budowli warto przeznaczyć 2-3 dni, w czasie których zobaczysz 2-4 zabytki. Co więcej do tych miejsc bez problemu dojedziesz koleją! Klasycznymi budowlami, które warto zobaczyć są: zamek w Malborku, zamek w Kwidzynie oraz zamek w Sztumie znajdujące się w bliskiej odległości od siebie.

zamki krzyżackie

Zamek w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku to jeden z najbardziej znanych tego typu kompleksów, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na pobyt w Malborku warto poświęcić cały dzień, bo miejsce jest naprawdę wyjątkowe.

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to świetnie zachowana budowla, która powstała na wzór zamków krzyżackich. Wyróżnia się on wyjątkowym krytym gankiem, który przyciąga co roku wielu turystów.

Zamek w Sztumie

Zamek krzyżacki w Sztumie niestety nie uniknął poważnych uszkodzeń i obecnie można oglądać dwa skrzydła budowli. Nie zniechęca to jednak turystów, którzy uważają, że sam spacer po wzgórzu zamkowym jest ciekawym doświadczeniem, które pozwoli przenieść się oczami wyobraźni do epoki średniowiecza.