miasteczko Berat w Albanii

Wakacje w Albanii – co musisz o nich wiedzieć?

Albania, jeśli mówimy o niej w kontekście wycieczek, znajduje się obecnie w pierwszej 10 miejsc, które są najczęściej odwiedzane przez polskich turystów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to kraj mimo wszystko dość mocno odizolowany, oczywiście, jeśli bierzemy pod uwagę Europę. Atrakcji, z których możemy skorzystać kiedy decydujemy się spędzić wakacje w Albanii jest bardzo dużo. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, co warto zobaczyć w tym kraju oraz jak w ogóle przygotować się do takiego wyjazdu.

Albania – przede wszystkim gościnność

To, od czego musimy zacząć, jeśli mowa o planowaniu wycieczki do Albanii, to fakt, że mieszkańcy tego kraju uchodzą za bardzo gościnnych. Planując wczasy w Albanii, musimy być więc i na to przygotowani. Podanie ręki czy, w przypadku kobiet, całowanie w oba policzki, to dla Albańczyków oczywistość, zarówno jeśli chodzi o przywitanie gościa, jak również jego pożegnanie. Jeśli wchodzimy do domu gospodarza, obowiązkowo powinniśmy zdjąć buty, w przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że może nam zostać zwrócona uwaga.

Koszty życia w Albanii

Kolejna kwestia związana z wycieczkami do Albanii to ta, która dotyczy kosztów życia w tym kraju. Prawdą jest bowiem fakt, że obecnie, że życie w Albanii, jeśli np. porównamy jego koszty do życia w Polsce, jest stosunkowo tanie. Walutą, która obowiązuje w tym kraju, są leki albańskie. 200 leków albańskich, to około 1,6 euro, czyli około 8 złotych.  Uśredniając, dziennie na przeżycie w Albanii, wystarczy około 20 leków. Koszt zakupu obiadu w dobrej restauracji, wynosi około 800 leków, zaś kupienie dobrego, regionalnego wina, to wydatek rzędu około 650 leków.

Dlaczego warto odwiedzić Albanię?

wybrzeże Sarande Albania
wybrzeże Sarande Albania

Tym, co zdecydowanie przyciąga polskich turystów do Albanii, są piaszczyste plaże, jak np. te,które znajdują się w kurorcie Durrës. Innym miejscem, które z pewnością wyda nam się atrakcyjne, szczególnie jeśli myślimy o nurkowaniu, jest zatoka Sarandy. Z niej, w bardzo prosty sposób, jesteśmy w stanie przepłynąć promem na wyspę Korfu.