Sprzęt biwakowy — śpiwór i namiot

Wyjazd na biwak nie jest rzeczą łatwą do wykonania. Szczególnie dla początkujących. Należy rozumieć, że biwakowanie wiąże się z przebywaniem przez dłuższy czas na świeżym powietrzu bez typowych udogodnień i ułatwień. Dlatego z wyprzedzeniem należy zadbać o sprzęt biwakowy, który sprawi, że czas spędzony w naturze będzie bardziej komfortowy i bezpieczny.

Jak wybrać śpiwór?

Każdy biwak to nie tylko poruszanie się po terenie, ale również nocleg, który stanowi 35% czasu biwakowania. W zależności od tego jak dobrze wypoczęliście, jak aktywnie zachowywaliście się na trasie. W związku z tym zapewnienie sobie wygodnego noclegu jest ważną częścią przygotowania do wędrówki, przede wszystkim wymaga dobrego sprzętu biwakowego np. z polar sport, w szczególności śpiwora.

Dla wygody i przejrzystości śpiwory można rozróżnić na podstawie ich wyglądu:

  • kokon — śpiwór z kapturem o anatomicznym kształcie (wąski w nogach i szeroki w ramionach)
  • koc — śpiwór o kształcie zbliżonym do prostokąta, który może być wyposażony w kaptur.

W zależności od pory roku użytkowania śpiwór dzieli się na letni, zimowy i międzysezonowy. 

Śpiwory też mogą być łączone lub niełączone. Śpiwory łączone to śpiwory, których zamki błyskawiczne są połączone ze sobą, tworząc duży kokon lub koc, w którym mogą spać 2-3 osoby. 

Namiot — najważniejszy sprzęt biwakowy

W trudnej kwestii wyboru namiotu wstępne założenia to ilość osób, które mogą w nim spać, a także ich wymagania co do komfortu.

Materiał namiotu:

  • Tkaniny poliamidowe (nylon, capron) są odporne na rozdarcia, ścieranie, ale nie są odporne na promieniowanie UV i mają tendencję do rozciągania się, gdy są mokre, więc nadają się głównie na namiot wewnętrzny i podłogę.
  • Tkaniny poliestrowe (luvsan, polyester) — do wszystkich pozytywnych cech można dodać odporność na ultrafiolet, poza tym nie rozciągają się po zamoczeniu. Stosowany we wszystkich elementach namiotu.
  • Tkaniny mieszane — są stosowane wyłącznie do namiotów wewnętrznych, ponieważ dobrze „oddychają”.