Uprzęż wspinaczkowa, co powinieneś o niej wiedzieć

Uprzęż wspinaczkowa należy do sprzętu technicznego wykorzystywanego do uprawiania wszelkiego rodzaju wspinaczki. Jej podstawowym celem jest asekuracja wspinaczki, zabezpieczenie osoby wspinającej się przed skutkami odpadnięcia od np. skały, ścianki wspinaczkowej itp.

Jakie mamy rodzaje uprzęży wspinaczkowych?

  1. Uprzęże biodrowe – jest to najpopularniejszy rodzaj uprzęży wspinaczkowych. Są szeroko stosowane zarówno podczas wspinaczki skałkowej jak i podczas wspinaczki na ściance. Uprzęż taka składa się z pasa biodrowego oraz dwóch pasów zakładanych na uda. Dzięki takiej budowie zapewnia ona szeroki zakres ruchów a przez to dużą wygodę dla osoby wspinającej się. Ten rodzaj uprzęży jest pewnym kompromisem pomiędzy wygodą a bezpieczeństwem. Należy korzystać z niego świadomie. Trzeba zdawać sobie sprawę na przykład z tego, aby nie korzystać z tej uprzęży wraz z plecakiem. W przypadku odpadnięcia wspinacz może obrócić się głową do dołu. Dlatego jest to sprzęt dla bardziej świadomych i doświadczonych użytkowników. 
  2. Uprzęż piersiowa – zakładana jest na klatkę piersiową, dookoła ramion. Jest to alternatywa do uprzęży biodrowej, dla tych osób które nie gustują w pierwszym rozwiązaniu. Zaleca się jednak aby nie była stosowana samodzielnie a była uzupełnieniem uprzęży biodrowej. 
  3. Uprzęż pełna – jest to zestaw pasów obejmujących całe ciało. Często zdarza się, że jest to swego rodzaju połączenie uprzęży biodrowej i piersiowej. Ten rodzaj uprzęży stosowany jest często w przemyśle, podczas prac wysokościowych, w ratownictwie medycznym lub dla dzieci. Jest to najbezpieczniejszy sprzęt dla wspinaczy.

Warto dodać, że możemy spotkać się jeszcze z dwoma kategoriami uprzęży a mianowicie skałkową i górską. Nazwy same sugerują do jakiego typu wspinaczki są one dedykowane. Różnią się one od siebie wieloma elementami chociażby tym, że pierwsza jest lżejsza a druga jest przystosowana do posługiwania się większą ilością sprzętu wspinaczkowego. 

Jak powinno się wybierać uprzęż?

Przede wszystkim powinna być ona dopasowana indywidualnie do danej osoby, jej wzrostu, wagi, rozmiarów, płci, wieku. Niezależnie od tego o jakim typie uprzęży mówimy takie dopasowanie robi się po to, aby dać osobie wspinającej maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. Dlatego należy dobrać odpowiednio:

  1. szerokość pasów oraz możliwość ich regulacji
  2. dostępność szpejarek czyli produktów przeznaczonych do transportowania podczas wspinaczki niezbędnego sprzętu. 
  3. umiejscowienie klamr
  4. materiały z jakich została wykonana a w związku z tym, czy jest cieńsza (bardziej na lato), czy grubsza (lepiej amortyzująca).

W asortymencie sklepów z wyposażeniem wspinaczkowym są uprzęże dedykowane specjalnie dla kobiet, czy dzieci. Wybierając uprzęż powinniśmy kierować się również wygodą i własnymi odczuciami, preferencjami.