Kempingi w Polsce- sposób na niezapomniane wakacje z bliskimi

Kemping to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Niezapomniane chwile spędzone z bliskimi na łonie natury z pewnością zapadną nam w pamięci na długie lata. Jednak aby cały kemping przebiegł prawidłowo, należy się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędne jest skompletowanie sprzętu potrzebnego do nocowania poza domem i poznanie obowiązujących przepisów związanych z kempingiem. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy przygotować się do kempingu w Polsce?

Czy kemping w Polsce jest legalny?

Polska jest wyjątkiem w Europie dzięki posiadaniu dość liberalnych przepisów tyczących się kempingu. Na terenie naszego kraju możemy bez większych przeszkód spędzać noce na łonie przyrody. Wyjątkiem są rezerwaty przyrody i parki narodowe. W tych miejscach obowiązuje całkowity zakaz. Musimy jednak rozsądnie planować miejsce na kemping. Nasze namioty nie powinny przeszkadzać innym i w miarę możliwości powinny znajdować się w ustronnym miejscu. Dużą uwagę należy poświęcić sprzątaniu śmieci, po kempingu nie powinny pozostać ślady naszej obecności.

Jak przygotować się do kempingu?

Kempingi w Polscemimo że nie są ekstremalnie trudne, powinny być prawidłowo zaplanowany. W pierwszej kolejności należy wybrać dogodne miejsce na kemping. Przy wyborze miejsca powinniśmy się kierować głównie możliwościami dojazdu. Najlepiej jest jak miejsce kempingu, znajduje się w pobliżu stacji kolejowej, dzięki temu możemy skorzystać transportu pociągiem. Aby kemping przebiegł zgodnie z naszymi założeniami, musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Z pewnością przydadzą się rzeczy takie jak:

  • namiot 
  • śpiwór 
  • mata do spania 
  • siekiera 
  • jedzenie i picie 
  • źródło ognia 
  • apteczka z artykułami pierwszej pomocy
  • latarka
  • sprej na komary
  • ubrania i obuwie 

Konieczne mogą okazać się też worki na śmieci, w które zapakujemy wszystkie wytworzone przez nas odpady. Niezależnie od miejsca, w którym będziemy obozować, powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo, upewniając się, że w razie jakiegokolwiek wypadku służby medyczne będą mogły szybko podjąć działania ratunkowe. Warto posiadać ze sobą apteczkę zawierającą artykułu niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. 

Kto może wziąć udział w kempingu?

Kemping jest rozrywką zarezerwowaną raczej dla osób dorosłych i młodzieży. Mimo że możemy zabrać na kemping nawet dziecko, to musimy pamiętać, że warunki na kempingu mogą być dla niego zbyt wymagające. Najczęściej z noclegu na łonie natury korzystają osoby dorosłe lub młodzież, która jest już na tyle dojrzała, aby samodzielnie zadbać o siebie. Kempingi w Polsce są dostępne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – więcej w artykule: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/kemping-w-polsce-przeglad-destynacji-na-weekend/. W przypadku, jeśli chcemy iść na kompromis pomiędzy wygodą a kempingiem w lesie, możemy zdecydować się na jedno z wielu pól kempingowych. Są to miejsca specjalnie przystosowane do rozbijania namiotów, najczęściej posiadają zaplecze sanitarne i są chronione. Wybierając pole kempingowe, musimy się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty za każdą spędzoną tam noc.