sanok co zobaczyć

Sanok – co zobaczyć? Atrakcje, których nie można przeoczyć

Sanok to miasto, które leży w województwie podkarpackim. Może nie jest ono tak wielkie jak Warszawa lub Kraków. To jednak nie oznacza tego, że trzeba je ignorować. Będąc w tych okolicach, chcąc zwiedzić Kotlinę Sanocką, warto pomyśleć o tym, aby przyjechać właśnie do tego miasta. Tym bardziej, że można liczyć tu na kilka ciekawych atrakcji.

Sanok – co zobaczyć?

Warto w tym mieście zatrzymać się na minimum kilka dni, aby z tutejszymi i okolicznymi atrakcjami móc zapoznać się ze spokojem.

Sanok – co zobaczyć? (https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/sanok-atrakcje-turystyczne-co-warto-zobaczyc/) Na turystów czeka bowiem Muzeum Historyczne, jakie czeka w Zamku Królewskim. Oto budowla, która może pochwalić się tym, że pochodzi z czasów Kazimierza Wielkiego. To on bowiem zdecydował o tym, aby Ziemię Sanocką przyłączyć do Polski. O takich oraz o wielu innych, historycznych rzeczach wspominają pamiątki, jakie zostały zgromadzone w tutejszym muzeum.

Miłośnicy sztuki na pewno nie będą mogli odmówić sobie odwiedzenia galerii, gdzie znajdują się dzieła jednego z najwybitniejszych twórców ówczesnych czasów. Mowa tutaj o Zdzisławie Beksińskim, który urodził się właśnie w tym mieście. Wyprowadził się potem do Warszawy, ale nigdy nie zapomniał skąd pochodzi. Spadkobiercą jego dzieł zostało tutejsze muzeum.

Zabytki i atrakcje na trasie

Oprócz wyżej wymienionych, warto zajrzeć – jeżeli tylko będzie taka możliwość – do cerkwi Świętej Trójcy, która została zbudowana w 1784 roku. Najpierw była cerkwią grecko-katolicką. Aktualnie w całości jest to cerkiew prawosławna. XIX-wieczny ikonostas oraz dwa boczne XVIII-wieczne barokowe ołtarze ofiarne to dwa najważniejsze elementy wobec, których nie można przejść obojętnie.

Będąc w tym mieście (zresztą jak w każdym innym) nie można zapomnieć o tym, aby odwiedzić starówkę i rynek. Tutaj także można spotkać ślady przeszłości, które do dzisiaj zachowane są w bardzo dobrym stanie. W głównej mierze mowa jest tutaj o starych szyldach sklepowych, które tak mocno różnią się od tych, jakie używane są aktualnie.

Nie można zapomnieć także o tym, aby zapoznać się z tutejszą kuchnią podkarpacką.