Sprzęt, który jest konieczny by wybrać się na via ferrata

Via ferrata to nic innego niż włoskie określenie na żelazną drogę. Jest to górski szlak turystyczny, który jest wyposażony w stalową linę. Turyści poruszają się po nim, chwytając właśnie za tę stabilnie umocowaną linę. Co trzeba ze sobą wziąć, by wybrać się na taką wyprawę? W co należy się wyposażyć?

Na via ferrata liczy się bezpieczeństwo

Przed każdą wyprawą w góry należy się odpowiednio przygotować. Absolutnym minimum jest zakup lub wynajęcie sprzętu, który ma zapewnić uczestnikom wyprawy bezpieczeństwo. Podstawą jest kask, uprząż i lonża z karabinkiem. Często wszystkie te elementy można kupić w formie gotowego zestawu. Sprzęt powinien być dobrze dopasowany do sylwetki noszącej go osoby. Uprząż można dopasować przy pomocy pasków i ściągaczy. Musi zapewniać swobodę ruchów, ale równocześnie musi też bardzo dobrze trzymać. Jeśli wspinacz popełni błąd, to właśnie ona będzie musiała go utrzymać w powietrzu.

Stawiaj na wygodę!

W czasie górskich wycieczek bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieje pewna relacja pomiędzy nim a wygodą turysty. Osoba, która na wyprawie ma odzież adekwatną do sytuacji, czuje się lepiej i łatwiej odnajduje się, stawiając czoła wyzwaniom. Na górskie wyprawy warto wybierać specjalne buty podejściowe. Mają one charakterystyczną powierzchnię, która zwiększa ich przyczepność. Ma ona też szerokie kanaliki, które uniemożliwiają pojedynczym kamyczkom przeszkadzanie w chodzeniu. Takie buty mają specjalne wzmocnienia, które chronią je przed otarciami o skały. Poza tym są one dopasowywane do stóp dzięki szybkim wiązaniom. Ma to zapewnić, że turysta nie zgubi butów na jakimś górskim szlaku. Warto też wyposażyć się w specjalne rękawice. Metalowe łańcuchy mogą kaleczyć dłonie. Rękawiczki zabezpieczą je przed otarciami i drobnymi ranami.

Zobacz sprzęt który warto zabrać na Via feratta.